بتن آماده

بتن آماده و کاربرد های آن چیست؟

آیا شما هم در این روز ها نام بتن آماده را شنیده ایدو تمایل دارید تا در مورد این ماده اطلاعات بدست آورید؟ بتن به عنوان پر تولیدترین ماده صنعتی در جهان می باشد که انواع و اقسام مختلفی دارد. ساختار بتن مجموعه ای از ذرات شن و ماسه به وسیله چسبی متشکل از سیمان و آب بهم متصل شده اند  که این مواد به نسبت مشخصی باهم مخلوط میشوند، این میزان مشخص طرح اختلاط نام دارد که بر اساس فرمول و محاسب معین می‌گردد بنابراین بسته به بزرگی ذرات شن و ماسه و میزان آب و سیمان می تواند مقاومت های مختلفی داشته باشد و در جاهای مختلف بسته به نوع کاربری و هدف مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

 

روند تولید بتن آماده

 

روند تولید بتن آماده به‌صورتی انجام می‌گیرد که هنگام استفاده به‌طور کامل مخلوط شده است و ترکیبی کاملاً یکنواخت تحویل سازندگان و پیمانکاران می‌شود . با توجه به اینکه قیمت بتن آماده بعنوان یک کالا خریداری می شود کمی بیش از بتن معمولی ساخته شده در کارگاه می باشد. لیکن این افزایش قیمت با صرفه جویی که در سازماندهی کارگاه در بتن ریزی، هزینه ناظر بتن و مقدار سیمان می شود، جبران می گردد. همچنین کنترل کیفیت بهتر بتنی به مراتب مرغوبتر و با تغییرات کم تحویل می دهد.

بتن  آماده معمولا به دو صورت توزیع می شود:

 

اولین راه توزیع بتن آماده، کامیون بشکه ای یا میکسربتن (بتونیر) است. این نوع کامیون،  بتن را در حالت نرم و خمیری به محل ساخت و ساز تحویل می دهد.

 

دومین راه، استفاده از میکسر بتن حجمی است. این میکسر بتن، مخلوط بتن آماده را در حالت خشک منتقل می کند و سپس بتن را در محل ساخت و ساز مخلوط می کند.

 

 

مزایای بتن آماده

دسترسی آسان

قالب بتن های قدیمی و فرآورده بتنی عادی باید جایی نزدیک در محل تولید شوند تا بتوان از آنها بهره برد اما بتن آماده در کارخانه های مخصوص آماده شده و توسط ماشین های میکسر به راحتی به محل پرژه منتقل خواهد شد.

کیفیت بهتر

بتن آماده تحت معیارهای تعیین شده ای ساخته و تولید می شود. در واقع این محصول تحت استاندارد های بین المللی زیر نظر قرار می گیرد تا بهترین کیفیت در اختیار کاربران قرار بگیرد.

 

 

 

صرفه جویی اقتصادی

بسیاری از فعالان عرصه ساخت و ساز معتقد هستند که خرید بتن آماده بسیار از لحاظ اقتصادی به صرفه است .

در واقع شما با استفاده از این محصول به دلیل نیاز به نصب آسان آن می توان بسیاری از هزینه های حمل ونقل و نصب را کاهش داد. به جز این استفاده از بهترین استاندارد ها در تولید این نوع از فرآورده های بتنی می تواند خیالتان از کیفیت مناسب آن راحت کند و این به معنی نیاز کمتر این بتن آماده به نگه داری و تعمیر های پی در پی خواهد بود. 

استقامت بالا

بتن به طور کلی جزو محصولات محکم به شمار می رود که استفاده از آن می تواند امنیت در مقابله با بلایای طبیعی را بالا برد.

 

و اما مزایای کلی دیگر بتن آماده 

  • بتن آماده، بتنی با کیفیت است که در کارخانه به صورت یک مخلوط و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و روش هایی عالی تولید می شود. کنترل شدیدی بر روی آزمایش مواد و مصالح و متغیرهای تولید بتن آماده وجود دارد، به صورتی که نظارت مستمر نکته کلیدی در طول فرآیند تولید آن می باشد. در مورد مخلوط کردن بتن در محل های ساخت و ساز، مشکلاتی مانند کنترل ضعیف مواد، روش های تولید و فرایند مخلوط کردن وجود دارد که این مشکلات در مورد بتن آماده وجود ندارد.
  • خروجی حاصل از دستگاه مخلوط کن بتن در محل با استفاده از یک میکسر 8/12، 4 تا 5 متر مکعب در هر ساعت بوده، در حالی که این مقدار برای بتن آماده 30 تا 60 متر مکعب در هر ساعت است.
  • رسیدگی بهتر و عملیات صحیح مخلوط کردن در فرآیند ساخت بتن آماده باعث کاهش مصرف 10 تا 12 درصدی سیمان می شود. استفاده از مواد افزودنی و دیگر مواد سیمانی هم به کاهش مصرف میزان سیمان کمک خواهد کرد که همه این عوامل باعث کاهش قیمت بتن  آماده می شود.
  • بتن آماده محصولی همه کاره است.
  • در روند تولید بتن آماده، علاوه بر اینکه در مصرف سیمان صرفه جویی می شود، گرد و غبار ایجاد شده در فرآیند تولید نیز کاهش می یابد.
  • کاهش میزان مصرف سیمان باعث صرفه جویی در انرژی و منابع خواهد شد.
  • در نتیجه، کاهش مصرف سیمان موجب کمتر شدن تولید سیمان می شود و از این رو آلودگی محیط زیست کمتر خواهد بود.
  • با استفاده از بتن آماده، ساختمان های با دوامی ساخته می شود که باعث افزایش عمر مفید و صرفه جویی در هزینه های زندگی می شود.
  • ساخت بتن آماده، وابستگی کمتری به نیروی انسانی دارد و از این رو احتمال خطاهای انسانی کاهش می یابد. به علاوه، استفاده از بتن آماده نیاز به کارهای ساختمانی در کمترین زمان ممکن را کاهش می دهد.
  • هر مقدار بتنی که سازندگان نیاز داشته باشند، چه کم چه زیاد، به موقع تحویل داده می شود.

و بسیاری مزایای دیگر که با انتخاب بتن آماده می توانند حاصل شوند. برای مثال این محصول علاوه بر موارد گفته شده در مقابل آتش بسیار مقاوم است و همچنین می تواند در قالب یک عایق صوتی و یا عایق حرارتی عمل کند. جدای از تمام این ها سرعت اجرای این محصول نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

مطالب مربوط

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور متناسب با نوع و طرح داخلی کابین تعیین می‌گردد. تعیین کفپوش مطلوب برای کابین یکی‌از

ادامه مطلب »
کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟     کوبیک چیست؟   کوبیک چه می باشد؟ کوبیک نوعی سنگ میباشد که از سالیان پیش برای سنگ فرش خیابان ها ،

ادامه مطلب »
انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی   انواع سنگ مشکی انواع سنگ مشکی و کاربردآن سنگ گرانیت یکی‌از بزرگترین سنگ های ساختمانی مو جود در سطح زمین است.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *