بتن متخلخل

بتن متخلخل

با توجه به گسترش و پیشرفت علم و پیدایش تکنولوژی‌های فراوان در قرن اخیر ، شناخت بتن و خواص آن نیز توسعه قابل ملاحظه‌ای داشته است ، به نحوی که امروزه شاهد کاربرد انواع مختلف بتن مانند بتن متخلخل با مصالح مختلف هستیم که هر یک خواص و کاربری مخصوص به خود را دارند. در حال حاضر انواع مختلفی از سیمانها که شامل پوزولان ها ، سولفورها ، پلیمرها ، الیافهای مختلف و افزودنی های متفاوتی هستند ، تولید می‌شوند.

بتن در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته می‌شود. بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان و نیز پوزولان‌ها ، سرباره کوره‌ها ، مواد مضاف ، گوگرد ، مواد افزودنی ، پلیمرها ، الیاف و… تهیه شود.

همچنین در نحوه ساخت آن ممکن است حرارت ، بخار آب ، اتوکلاو ، خلا ، فشارهای هیدرولیکی و متراکم کننده‌های مختلف استفاده شود.

بتن متخلخل

مواد تشکیل دهنده ی بتن متخلخل

بتن متخلخل مخلوطی از بتن شامل سیمان ، آب ، سنگدانه درشت یکنواخت درجه بندی شده ، و سایر افزودنی ها می باشد. مقدار کم و هیچ ماسه ای در مخلوط به کار نمی رود ، که ایجاد حفره در ساختار پرمنفذ کند ، که به آب و هوا اجازه می دهد تا از طریق بتن انتقال پیدا کند.

بعد از جایگذاری ، سطح بتن متخلخل حالت بافت پیدا می کند ، که افزایش اصطکاک بین روسازی و لاستیک را به همراه دارد ، و باعث افزایش ایمنی جاده ها به طور کلی می شود. مقاومت فشاری ، کششی و خمشی بتن متخلخل با توجه به نسبت تخلخل بالا و عدم وجود مصالح ریزدانه ، کمتر از بتن معمولی می باشد.

تاریخچه و ویژگی های بتن متخلخل

بتن متخلخل از سال 1970 در مناطق معتدل ایالات متحده استفاده شده ، و در سراسر جهان از سال 1800 به کار گرفته می شود (کورن و همکاران، 2009).

اجرای مناسب روسازی های بتنی متخلخل می تواند مقاومتی بیش از 20 مگاپاسکال را به همراه داشته باشد، که در حجم کم و روسازی پارکینگ بیش از حد کافی است (تنیس  وهمکاران، 2004).

در سراسر کشور آمریکا ، روسازی های بتنی متخلخل محبوبیت زیادی در سیستم های مدیریت سیلاب به دست آورده است (بوری و همکاران،2006).

هدف اصلی مدیریت سیلاب حفظ شرایط قبل از گسترش دهی در مکان های به تازگی توسعه یافته است (لیندسی و همکاران، 1992).

نفوذ پذیری بالا و پتانسیل برای کاهش سیل باعث شده است که سازمان حفاظت محیط زیست ، بتن متخلخل به عنوان یکی از بهترین روش های مدیریت سیلاب تعریف کند (موسسه پرتلند،2002).

مزایای بتن متخلخل

بتن متخلخل

مزایای بتن متخلخل

مزایای بتن متخلخل نیز شامل کاهش دوره بهبود و کاهش منطقه غیر قابل نفوذ است. کاهش حجم سیل کاهش در مقدار آب تخلیه شده به املاک اطراف را به همراه دارد ، و این کاهش نیاز به تسهیلات مدیریت آب را به حداقل می رساند. کاهش دوره بهبود ، باعث کاهش در مقدار آبی می شود که نیاز به تصفیه دارد ، و فشار بر روی سیستم فعلی و نیاز به تاسیسات تصفیه آب جدید را کاهش می دهد. بسیاری از شهرداری ها ، مقدار منطقه غیر قابل نفوذ مجاز بر روی یک سایت پروژه را محدود کردند. کاهش مقدار امکانات غیر قابل نفوذ اجازه توسعه بیشتر را طبق دستورالعمل های شهرداری و قابلیت حمایت محیط زیست از سایت را می دهد (ACI. 2010).

از آنجا که بتن متخلخل دارای منافع در به حداقل رساندن رواناب سیلاب و پیشگیری از افزایش آلودگی می باشد ، توانایی برای به دست آوردن اعتبار در شورای ساختمان سازی سبز ایالات متحده سرآمد در طراحی انرژی و محیط زیست (LEED) سیستم امتیاز دهی ساختمان سازی سبز ، بازیافت محتوا ، و مواد منطقه ای را دارد (متا، 2009).

مطالب مربوط

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور متناسب با نوع و طرح داخلی کابین تعیین می‌گردد. تعیین کفپوش مطلوب برای کابین یکی‌از

ادامه مطلب »
کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟     کوبیک چیست؟   کوبیک چه می باشد؟ کوبیک نوعی سنگ میباشد که از سالیان پیش برای سنگ فرش خیابان ها ،

ادامه مطلب »
انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی   انواع سنگ مشکی انواع سنگ مشکی و کاربردآن سنگ گرانیت یکی‌از بزرگترین سنگ های ساختمانی مو جود در سطح زمین است.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *