ضد یخ بتن چیست؟

ضد یخ بتن چیست؟

افزودنی ضد یخ بتن ترکیبی از مواد معدنی و آلی بر پایه نیتروژنی می باشد. مواد نیتروژنی و کلسیم نیتروژنی در ضد یخ بتن به عنوان موادی که بازدارنده خوردگی می باشند مطرح شده است. بتن ریزی در هوای سرد با استفاده از این ضد یخ بتن امکان پذیر است در حقیقت استفاده از ضد یخ بتن یک اقدام تکمیلی است و باید تمهیدات بتن ریزی در هوای سرد همانند کیورینگ و دیگر عوامل رعایت شود.

انواع ضد یخ بتن

1- ضد یخ بتن پودری
2- ضد یخ بتن مایع
3- ضد یخ بتن مایع بدون کلراید
4- ضد یخ بتن مایع با کلراید

موارد کاربرد ضد یخ بتن

استفاده از تندگیر کننده ها یا ضد یخ بتن عموما در بتن ریزی در شرایط هوای سرد صورت می گیرد. تندگیر کننده ها نقطه انجماد آب را کاهش نمی دهند از این رو اطلاق نام ضد یخ به این افزودنی ها درست نمی باشد. افزودنی تندگیر کننده برای کاهش زمان گیرش و افزایش مقاومت اولیه به دست آمده به خصوص در بتن ریزی در هوای سرد به منظور تسریع در زمان شروع عملیات عمل آوری بتن و کاهش زمان عمل آوری استفاده می شوند. همچنین افزایش سرعت کسب مقاومت بتن به خصوص در سنین اولیه منجر به کاهش زمان مورد نیاز برای قالب بندی بتن و به دنبال آن کاهش هزینه های کلی ساخت و ساز می گردد.

ضد یخ بتن چیست؟
ضد یخ بتن چیست؟

ویژگی های ضد یخ بتن

بالا رفتن سرعت هیدراتاسیون، افزایش حرارت زایی بتن، پایین آمدن نقطه انجماد و تسریع زمان گیرش اولیه

میزان و روش مصرف ضد یخ بتن 

نحوه استفاده ضد یخ بتن و میزان مصرف ضد یخ بتن رابطه مستقیم با دمای محیط عیار سیمان مصرفی و خصوصیات آن دارد و باید توجه شود که در محاسبه دمای محیط حداقل دمایی که ممکن باید ملاک محاسبه قرار گیرد. ضد یخ بتن را به مقدار 1% الی 5% وزن سیمان مصرفی به می باشد. می توان ضد یخ بتن را قبل از مصرف بتن به تراک میکسر اضافه کرد که در این صورت باید میزان مصرف ضد یخ بتن را از آب مصرفی در بچینگ کاسته باشید. دما میزان مصرف ضد یخ بتن بر حسب درصد وزن سیمان مصرفی عیار 300 عیار 350 عیار 400 0 تا 5 – 2.5% 2% 1.5% 5 – تا 10 – 3.5% 3% 2% 10 – تا 15 – 5% 4% 3% میزان مصرف ضد یخ بتن.

هدف از استفاده از ضد یخ بتن 

جلوگیری از خسارت به بتن ناشی از یخ زدگی در زمان‌ های اولیه
اطمینان از رشد مقاومت مورد نیاز بتن جهت آن
نگهداری از شرایط مطلوب برای بهبود استحکام بدون استفاده از گرمای اضافی در زمان بتن ریزی
کنترل تغییر دمای سریع در بتن به منظور جلوگیری از ترک خوردگی
محافظت دائمی از ساختار بتن

مطالب مربوط

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور متناسب با نوع و طرح داخلی کابین تعیین می‌گردد. تعیین کفپوش مطلوب برای کابین یکی‌از

ادامه مطلب »
کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟     کوبیک چیست؟   کوبیک چه می باشد؟ کوبیک نوعی سنگ میباشد که از سالیان پیش برای سنگ فرش خیابان ها ،

ادامه مطلب »
انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی   انواع سنگ مشکی انواع سنگ مشکی و کاربردآن سنگ گرانیت یکی‌از بزرگترین سنگ های ساختمانی مو جود در سطح زمین است.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *