شرایط ویژه برای بتن ریزی

شرایط ویژه برای بتن ریزی

باید شرایط ویژه برای بتن ریزی را همیشه درنظر داشته باشیم.در حالتی که بتن ریزی در هوای سرد انجام شود به منظور اطمینان از عدم یخ زدگی بتن و همچنین دارا بودن کیفیت بالا ، باید دقت لازم در انتخاب مصالح مصرفی ، طرح مخلوط کردن بتن ، شرایط اختلاط ، حمل ، ریختن و عمل آوری اعمال گردد. دمای بتن در طول مدت بتون ریزی و عمل آوردن بتن باید ثبت گردد تا اطمینان حاصل شود که محدوده توصیه شده در مبحث نهم مقررات ملی حفظ شده باشد.

شرایط ویژه برای بتن ریزی

استفاده از سیمان های آمیخته به ویژه سیمان پوزولانی در بتن ریزی در هوای سرد توصیه نمی شود. استفاده از مواد حباب زا و ساخت بتن با حباب هوا برای بتن هایی که در معرض یخ زدگی و آب شدن های متوالی قرار می گیرند الزامی است.

در هوای گرم شرایط سرعت بالای وزش باد ، دمای بالای محیط و نیز رطوبت نسبی کم حاکم می باشد که موجب کاهش کارایی و زمان گیرش ، مقاومت فشاری و دوام بتون می گردد. از این رو بهتر است که در چنین محیط هایی بتن ریزی زمانی از شبانه روز انجام شود که شرایط هوای گرم وجود نداشته و یا از شدت آن کاسته شود. همچنین در صورت تجاوز دمای بتن از حد تعیین شده در مقررات ملی ، باید پیش از آغاز بتون ریزی اقدام به کاهش دمای مخلوط به کمک سرد کردن مصالح مورد مصرف نمود.

شرایط ویژه برای بتن ریزی

شرایط ویژه برای بتن ریزی

نکات اجرایی بتون ریزی

به منظور جلوگیری از کاهش کارایی بتن باید حتی الامکان محل ساخت مخلوط و بتن ریزی نزدیک به هم انتخاب گردد. در هنگام بتن ریزی ، بتن باید حالت خمیری داشته باشد تا به راحتی به فضای بین میلگردها نفوذ کرده و آنها را بپوشاند. در بتن ریزی قطعات سازه ای باید از مصرف بتن نیمه سخت و یا آلوده به مواد زیان آور خودداری گردد.

همچنین باید از مصرف بتن با اسلامپ کمتر از میزان مقرر نیز خودداری شود. با این وجود افزودن اسلامپ بتن تا هنگامی که هنوز از مخلوط کن تخلیه نشده، فقط با اجازه دستگاه نظارت و با افزودن دوغاب سیمان با یا بدون مواد افزودنی روان کننده میسر می باشد. به شرط اینکه نسبت آب به سیمان از حداکثر مقدار مجاز طرح فراتر نرود.

مطابق بند ۷-۴-۵ مبحث نهم مقررات ملی ، در محدوده درزها یا درزهای از پیش تعیین شده قطعات ، بتن ریزی باید از آغاز تا پایان به صورت عملیاتی سریع و پیوسته ادامه یابد. همان طور که پیشتر نیز ذکر گردید دمای بتن ریزی و عمل آوری باید ثبت گردد. حداقل دمای مجاز بتن ریزی و نگهداری آن به شرح زیر می باشد:

مطالب مربوط

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور متناسب با نوع و طرح داخلی کابین تعیین می‌گردد. تعیین کفپوش مطلوب برای کابین یکی‌از

ادامه مطلب »
کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟     کوبیک چیست؟   کوبیک چه می باشد؟ کوبیک نوعی سنگ میباشد که از سالیان پیش برای سنگ فرش خیابان ها ،

ادامه مطلب »
انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی   انواع سنگ مشکی انواع سنگ مشکی و کاربردآن سنگ گرانیت یکی‌از بزرگترین سنگ های ساختمانی مو جود در سطح زمین است.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *