انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

 

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی و کاربردآن

سنگ گرانیت یکی‌از بزرگترین سنگ های ساختمانی مو جود در سطح زمین است.

سنگهای گرانیت جز سنگهای آذرین درونی می باشند و به جهت موقعیت بسیار دشوار در حین تشکیل شدن، سنگ بسیار سخت و سنگینی به حساب میایند.

شاخصه مهم سنگ گرانیت بافت دانه دانه ی متوسط تا درشت آن میباشد. این دانه ها بر پایه ی معیار کانی های مو جود در سنگ رنگهای متفاوتی دارند.

رنگهایی مانند سیاه، سپید، خاکستری، قرمز رنگ و سبز،… .

گرانیت های مشکی جز گرانیت های پرمصرف و بسیار قشنگ می باشند که در کل بخش های ساختمان کاربرد دارند.

در‌این مقاله قصد داریم این نوع از سنگ گرانیت را مورد محاسبه قرار دهیم. پس با ما همپا باشید.

گونه های مختلف رنگ گرانیت مشکی

رنگ مشکی موجود در سنگ گرانیت به جهت وجود کانی های بیوتیت و هورنبلند میباشد.

هرچقدر معیار این کانی ها بیشتر باشد، سنگ مشکی تر میباشد. ولی سنگ گرانیت مشکی در مقایسه با دیگر سنگ های ساختمانی مشکی، رنگ یک دست تری دارد. ناگفته نماند که معیار و نوع کانی بر روی مقاومت سنگها تاثیری ندارند.

خوشبختانه ایران از نظر ذخایر معدنی سنگی جایگاهی بسیار خوبی در جهان دارد. کشورمان مرغوب ترین سنگ های گرانیت ایرانی را فراوری و ایجاد کرده و در بازار سنگ داخلی و جهانی عرضه می نماید.

شایسته ترین سنگ گرانیت مشکی موجود در کشور ایران عبارتند از: سنگ گرانیت مشکی نطنز، سنگ گرانیت مشکی پیرانشهر، سنگ گرانیت مشکی تویسرکان، …

سنگهای گرانیت مشکی دارنده خصوصیات و ویژگی های مشترک می‌باشند. بدین ترتیب آن ها را به صورت کلی در زیر آورده ایم.

مشخصات و کاربرد سنگ گرانیت مشکی

سنگ های گرانیت همگی به جهت ساختارشان، سنگ های ساختمانی بسیار مقاوم و محکمی می باشند. این سنگ ها در قبال عوامل متفاوت تخریب زا مقاومت بالایی داشته و عمر زیادی دارند.

مهم‌ترین خصوصیت سنگهای گرانیت مشکی شامل: مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی، مقاومت در برابر ضربه و خش، مقاومت در مقابل آلودگی هوا، مقاومت در برابر تغییرات جوی مانند، سوز‌و‌سرما، گرما، باد، گرد و غبار، عدم تغییر و تحول رنگ در قبال تابش خورشید، چسبندگی خوب به ملات، محافظت راحت سنگ، …

به دلیل این خصوصیت ها بسیار عالیه، سنگ گرانیت مشکی را در تمامی بخش های ساختمان می توان استفاده نمود. از نمای خارجی گرفته تا نمای داخلی. بخش هایی مانند انواع دیوار ها، راه پلکان، کابینت و میزکانتر یا این که جزیره آشپزخانه، برای سنگ کف در همه ساختمان، برای دستشویی، برای زیبایی سازی باغچه، … .

علاوه بر این از سنگ گرانیت مشکی در جای های همگانی و پرتردد مانند پیاده رو ها، جدول کشی خیابان ها، ساختمان های تجاری، اداری، درمانگاه ها، … هم به فراوانی کاربرد دارند. همینطور سنگ گرانیت را می توان در مخلوط با مصالح دیگر استفاده نمود.

ارزش سنگ گرانیت مشکی

قیمت سنگ گرانیت مشکی مانند بقیه سنگهای ساختمانی به عامل های زیادی بستگی دارد.

مهم‌ترین فاکتورهای نرخ‌گذاري سنگها عبارتند از:

کیفیت و بررسی سنگ: مهم ترین پارامتر کیفیت سنگ، بررسی فیزیکی و شیمیایی آن میباشد. هر چه قدر ارزیابی سنگ گرانیت به حد مناسب نزدیکتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و به مراتب ارزش بالاتری خواهد داشت.

قطر و اندازه های سنگ:

بعضی وقت ها سنگ های گرانیت را بسته به نوع کاربردشان با ضخامت های گوناگون برش می‌دهند. به عنوان مثال ضخامت سنگ نما به دقت اسکوپ کردن با ضخامت سنگ کف مختلف میباشد. همینطور اندازه سنگ، نقش انتخاب کننده ای در انتخاب ارزش سنگ دارد. همیشه سنگ اسلب گرانتر از سنگ تایل میباشد.

سورت دقیق سنگ:

سورت بندی سنگهای گرانیت پس از مرحله ساب و برش سنگ سورت بندی می گردند. سنگ های گرانیت فاقد لکه و یکنواخت، ارزش بالاتری دارد.

نوع فرآوری سنگ:

نوع فرآوری سنگ نقش انتخاب کننده ای در ارزش سنگ گرانیت دارد. توجه در برش و گونیا بودن سنگ، معیار ساب و پولیش سنگ در ارزش آن تاثیر خواهد داشت.

سنگ گرانیت علاوه بر استفاده فراوان در داخل میهن از اصلی ترین سنگهای صادراتی کشور‌ایران هم محسوب می‌شود.

 

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

 

در این مقاله از سری از مقالات پایدار بتن شرق به توضیح انواع سنگ مشکی می پردازیم.

سوال های متداول

سنگ گرانیت مشکی را برای کف دستشویی میشه استفاده نمود؟
بله. در صورتیکه از سنگ یا این که رنگ سپید در دستشویی یا این که گرمابه استفاده کردید، به کار بردن سنگ گرانیت مشکی انتخاب بسیار بهتری میباشد. چون این سنگها هم در برابر مواد شیمیایی و آب مقاوم می‌باشند و هم مخلوط رنگی زیبایی را به وجود میاورد.

سنگ های گرانیت این شهرها با رنگ های دیگه ای هم موجود میباشند؟

بله از معادن این شهرها سنگهای گرانیت سپید هم استخراج می‌گردد

از سنگ گرانیت مشکی در تشکیل نمای ساختمان هم استفاده میشه؟

بله. ولی بایستی درنظر داشته باشید که استفاده از سنگ مشکی در همه نما، ممکنه از زیبایی نما کم کنه.

سنگ های گرانیت مشکی برای پلکان مطلوب میباشند یا این که سنگهای مرمریت مشکی؟ کدامیک گرونتر می باشند؟

از نظر مقاومت و عمر سنگ، سنگهای گرانیت خوب می باشند. ارزش سنگ گرانیت مشکی از سنگ مرمریت مشکی بیشتر میباشد، ولی همان گونه که گفتیم ارزش سنگ به عامل های زیادی بستگی دارد.

 

 

اگر میخواهید درباره پایدار بتن شرق بیشتر بدانید 

پیچ  اینستاگرام ما را دنبال کنید

مطالب مربوط

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور

کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور   کفپوش کابین آسانسور متناسب با نوع و طرح داخلی کابین تعیین می‌گردد. تعیین کفپوش مطلوب برای کابین یکی‌از

ادامه مطلب »
کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟

کوبیک چیست؟     کوبیک چیست؟   کوبیک چه می باشد؟ کوبیک نوعی سنگ میباشد که از سالیان پیش برای سنگ فرش خیابان ها ،

ادامه مطلب »
انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی

انواع سنگ مشکی   انواع سنگ مشکی انواع سنگ مشکی و کاربردآن سنگ گرانیت یکی‌از بزرگترین سنگ های ساختمانی مو جود در سطح زمین است.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *